APZR
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

se pregateste ceva?

2 participan?i

In jos

se pregateste ceva? Empty se pregateste ceva?

Mesaj  mudmen1 Vin Apr 18, 2008 3:03 pm

DISPOZITIA NR. 1051 din data: 18.04.2008 privind convocarea Consiliului Local al Municipiului Timisoara în SEDINTA ORDINARA pentru data de 22.04.2008

Primarul Municipiului Timisoara;

În conformitate cu prevederile art.39 alin.1 si art.68 din Legea 215/2001 privind administratia publica locala, republicata si modificata;

DISPUNE:

Art.1: Se convoaca membrii Consiliului Local al Municipiului Timisoara în SEDINTA ORDINARA, în data de 22.04.2008, ora 14,00, în Sala de Consiliu a Primariei Municipiului Timisoara din B-dul C.D. Loga nr.1.
Art. 2: Ordinea de Zi a Sedintei este prevazuta în Anexa care face parte integranta din prezenta dispozitie.


la punctul 53 apare:
53. Proiect de hotărâre privind aprobarea construirii de locuințe colective mici pe raza
municipiului Timișoara.

mudmen1

Mesaje : 35
Data de înscriere : 21/02/2008

Sus In jos

se pregateste ceva? Empty Sa fim la primarie!

Mesaj  Admin Vin Apr 18, 2008 7:45 pm

Am verificat acum: Proiectul nu a fost publicat pe site primarie; pe decembrie 2007 figureaza "Proiect de hotarare din 13.12.2007 privind modificarea ANEXEI 1 la HCL nr. 140/2007"; in proiectul afisat pe site in decembrie, figureaza acordul vecinilor:
"ACORDUL VECINILOR direct afectați în zona vecinătăților unifamiliale (stânga, dreapta, spate)"
adica se cere acordul doar daca sunt vecinatati de tip case unifamiliale, nu si locuinte colective.
In momentul de fata, nu avem siguranta ca proiectul de la nr. 53, din sedinta de marti 22.03, este proiectul de modificare a anexei la HCL 140; fiind sub alt titlu, in mod sigur trebuia republicat.
In plus, in Proiectul de modificare al HCL 140, figuraza:
"regimul MAXIM de înălțime la cornișă nu va depăși 11 m măsurați de la cota terenului sistematizat"
noi am cerut "la coama", nu la cornisa!
Luni dimineata mergem la primarie, cateva persoane, sa ne interesam si neaparat la sedinta.
Va tin la curent.

Admin
Admin

Mesaje : 163
Data de înscriere : 18/02/2008

https://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

se pregateste ceva? Empty Re: se pregateste ceva?

Mesaj  mudmen1 Lun Apr 21, 2008 8:22 am

sa ne anuntati ce ati aflat la primarie.
se poate lua parte la sedinta de maine?

mudmen1

Mesaje : 35
Data de înscriere : 21/02/2008

Sus In jos

se pregateste ceva? Empty Alta HCL 140!

Mesaj  Admin Lun Apr 21, 2008 1:29 pm

Am scris e-mail primariei si azi am primit raspuns si a aparut pe site "Proiect de hotarare din 01.04.2008 privind aprobarea construirii de locuinte colective mici pe raza municipiului Timisoara" la meniu stanga, CLT, Proiecte de hotarare, 2008, Aprilie;
Dimineata am fost insa cu d-na Dabagh la primarie si am primit proiectul tiparit.
Proiectul acesta este 95% cel din decembrie, contine toate amendamentele discutate atunci, inclusiv acordul vecinilor; nu suntem in totalitate multumiti, dar daca trece la vot "acordul vecinilor", stanga, dreapta, spate (va rog sa cititi si proiectul), atunci avem un instrument in mana sa oprim constructiile care nu ne convin.
Ramane de vazut daca se va vota maine, cu acord cu tot. La sedintele CLT poate participa oricine, s-au anuntat mai multi dintre noi ca vin si eu voi fi acolo si vom interveni puternic daca se scoate acest acord al vecinilor.
Toate cele bune, Rodica Militaru

Admin
Admin

Mesaje : 163
Data de înscriere : 18/02/2008

https://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

se pregateste ceva? Empty Re: se pregateste ceva?

Mesaj  mudmen1 Lun Apr 21, 2008 1:48 pm

deci sa inteleg ca daca nu erau interventiile de azi nu ar fi aparut pe site?
si totusi, daca maine se voteaza proiectul nu trebuia sa stea o anumita perioada pe site, parca 30 zile?

mudmen1

Mesaje : 35
Data de înscriere : 21/02/2008

Sus In jos

se pregateste ceva? Empty Proiectul s-a respins la vot

Mesaj  Admin Mar Apr 22, 2008 9:35 pm

Proiectul de hotarare privind aprobarea construirii de locuinte colective mici, pe raza municipiul Timisoara, a fost azi respins la vot in urmatoarele circumstante:
-inainte de sedinta, dl secretar Ioan Cojocari a distribuit consilierilor o nota, prin care anunta ca acordul vecinilor, cerut in proiect, nu este legal si ca urmare acest proiect nu poate fi vizat de legalitate (de catre oficiul juridic al primariei). In sprijinul afirmatiei ca acordul vecinilor nu poate fi cerut in mod legal, cita trunchiat din Ordinul 1430/2005, Lista B, pct. b.4;
-fata de aceasta nota, am tiparit pagina cu pricina din Ordin, cu articolul complet, din care rezulta ca situatiile specificate in ordin sunt enumerative si nu limitative, cum sustinea dl Cojocari si am cerut voie presedintei de sedinta, Doamnei Tonenchi, sa pot interveni cand se ajunge la pct. 53 de pe ordinea de zi;
-La pct. 53 a intervenit dl consilier Bogdan Achimescu, PNL, presedintele comisiei 2 de dezvoltare urbana; a propus ca acordul vecinilor si un punct referitor la restrictia de depasire a indicilor pe parcela sa fie scoase din proiect;
-Dl consilier Catana a propus un amendamant referitor la scaderea inaltimii constructiilor si un altul referitor la insorire, care de fapt alinia proiectul la Ordinul 537/1997; ambele amendamente erau benefice proprietarilor de case;
-Am luat cuvantul si pe scurt am spus: acest proiect este rezultatul a catorva dezbateri publice si a unei serii de discutii cu comisiile CLT; la aceste dezbateri publice si discutii puteau participa, deschis, toate partile interesate, adica si dezvoltatorii imobiliari nu numai proprietarii de case; in decembrie, proiectul a fost scos de pe ordinea de zi, la interventia d-lui Cojocari, pe motiv ca proiectul nu a stat 30 de zile pe site primarie; cele 30 de zile insa nu au fost valabile in cazul votarii HCL 140, a carei proiect a stat pe site doar 7 zile; dl secretar nu a intervenit in 24 aprilie 2007 sa scoata proiectul HCL 140 de pe ordinea de zi a sedintei; acordul vecinilor se poate asimila cu dezbaterea publica in cazul PUD sau PUZ, deci scoaterea acordului vecinilor din proiect va face ca noua HCL sa fie tot atat de nelegala ca si HCL 140;
-am distribuit consilierilor locali doua hotarari ale CL Cluj: HCL 431/ 2005, prin care se aprobau constructii colective in zone de case, constructii cu P+2E, POT=35%, maxim 6 apartamente (deci in conditii mult mai restrictive decat in HCL 140 din Timisoara) si HCL 575/2006, prin care, in urma contestatiilor proprietarilor de case familiale din Cluj, numarul de apartamente se reducea de la 6 la 3; este adevarat, nici in cea de-a doua HCL de la Cluj nu se prevedea acordul vecinilor, dar cred ca nici nu ar fi fost necesar pentru 3 apartamente; de fapt, in unele case familiale locuiesc si trei generatii, deci cam tot pe acolo;
-s-a trecut prima data la votul amendamentelor; primul amendament s-a votat cu 14 voturi din 18 pentru, eu am inteles ca acordul vecinilor a ramas si am intrebat daca asa este; nu, nu era asa, s-a aprobat de fapt amendamentul d-lui Achimescu, care respingea acordul vecinilor si de asemenea, respingea limitarea gabaritului constructiilor prin PUD;
-amendamentele d-lui Catana s-au respins, desi amendamentul cu insorirea alinia, repet, proiectul la Ordinul 536/1997;
-aceasta abatere de la legalitate, adica faptul ca un paragraf din proiect nu corespundea de fapt cu art. 2 din Ordinul 536/1997 nu a fost sesizata de dl jurist Cojocari;
-faptul ca la nivel de conducere de sedinta s-a pus intr-un mod confuz, zic eu, problema de votare a amendamentului cu acordul vecinilor mi s-a confirmat si dupa: unii din consilieri erau convinsi, mi-au spus, asa cum am inteles si eu, ca voteaza de fapt pentru ramanerea acordului vecinilor in hotarare;
-fata de respingerea acordului vecinilor, am intervenit din nou, am spus ca la Cluj, prin cea de-a doua HCL, s-a dovedit ca se tine cont de cetatean, iar la Timisoara, daca in an electoral suntem sfidati si batjocoriti, ce va fi dupa alegeri; le-am solicitat consilierilor sa respinga proiectul;
-La vot, proiectul s-a respins.
Voi intra zilele urmatoare pe site primarie, unde apare fiecare consilier cum a votat si va voi tine la curent.

Ce am pierdut prin respingerea proiectului:
-ocazia de a reglementa intr-o forma civilizata, care tine cont de interesele tuturor (nu numai ale “dezvoltatorilor imobiliari”) aceasta, de fapt, varianta de HCL 140;
-nervi si timp.

Ce am castigat:
-timp: pana cand nu se solutioneaza definitiv pe calea instantei actiunea prefecturii contra HCL 140, nu se pot emite CU si AC pentru constructii de blocuri intre case decat pe PUZ, care insa trebuie puse in dezbatere publica; deci atentie la site primarie;
-am evitat ca cele peste 100 de CU pe HCL 140 sa primeasca rapid AC, daca proiectul ar fi fost aprobat;
constructiile care au deja AC pe HCL 140 raman blocate in continuare;
-nu se mai emit rapid, deocamdata, alte CU si AC, pentru blocuri intre case, pe o hotarare in care nu se tine cont si de parerea vecinilor.

Ce vom face in continuare:
-continuam actiunea contra HCL 140; aceea dintre noi care am facut cerere de interventie in procesul intentat de prefectura, suntem hotarati sa ne cautam drepturile si la CEDO, pentru ca HCL 140 incalca detasat trei legi in vigoare si in plus ne aduce prejudicii;
-sa participam la dezbaterile noului PUG, atunci cand se pune problema alocarii de zone de blocuri; daca nu suntem “pe faza”, ne trezim ca zonele de case vor fi transformate, multe dintre ele, in zone de blocuri;
-sa scriem memorii la guvern si presedintie cu ce se intampla in Timisoara, in materie de constructii si HCL-uri pentru constructii: primul memoriu la guvern si presedintie a avut succes, in urma acestuia a actionat prefectul HCL 140 in contencios.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Apr 22, 2008 10:54 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectare)

Admin
Admin

Mesaje : 163
Data de înscriere : 18/02/2008

https://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

se pregateste ceva? Empty Re: se pregateste ceva?

Mesaj  mudmen1 Mier Apr 23, 2008 9:21 am

multumim pt infotmatii.
cand se va discuta din nou proiectul de hotarare?

mudmen1

Mesaje : 35
Data de înscriere : 21/02/2008

Sus In jos

se pregateste ceva? Empty Re: se pregateste ceva?

Mesaj  Admin Mier Apr 23, 2008 9:32 am

Nu stiu daca se va mai discuta si cand si in ce forma; ceea ce s-a petrecut ieri, nota d-lui Cojocari, interpretarea legii dupa bunul plac, sustinerea vadita a intereselor "dezvoltatorilor imobiliari" de catre dumnealui si dl Achimescu (PNL)....
De ce nu au participat la dezbateri si acesti dezvoltatori, sa ne spuna deschis ce vor; s-au bazat pe interventii din culise?
De la juridicul primariei nu este prima data cand legea se interpreteaza altfel, numai in cazul nostru: la procesul cu HCL 140, se scrie ca "maximum 2 familii" este enumerativ, nu limitativ; dar maximum inseamna cel mult.
In alta intampinare pentru instanta, juridicul citeaza in martie 2008 un articol din legea contenciosului, varianta 2005; articolul le dadea partial dreptate in privinta termenului de a actiona in contencios un act normativ; doar ca legea s-a modificat ultima data in decembrie 2007, iar articolul 11 s-a modificat sunstantial, termenul devenind practic "oricand"; oare nu se gandesc ca mai citesc si altii legile?

Admin
Admin

Mesaje : 163
Data de înscriere : 18/02/2008

https://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

se pregateste ceva? Empty Re: se pregateste ceva?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum