curiozitate profesionala

In jos

curiozitate profesionala

Mesaj  arhitect la data de Vin Mai 16, 2008 4:41 pm

Buna ziua.In caliate de arhitect m-am inregistrat pe forum-ul dvs pentru a intra in dialog cu "cealalta parte a baricadei".
Va rog sa intelegeti motivul pentru care trebuie sa imi pastrez anonimatul,dar consider ca un dialog intre "tabere" poate fi fructuos.
Doresc sa inteleg daca "asaltul", la care faceti referire vizeaza toate "blocurile" P+2+M/Er sau doar unele dintre ele prost concepute sau agresive fata de vecinatati.

arhitect

Data de înscriere : 16/05/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: curiozitate profesionala

Mesaj  clara la data de Vin Mai 16, 2008 7:54 pm

Bine ati venit domnule sau doamna "arhitect".
E bine sa avem si partea cealalta a taberei, cum spuneti.
In general discutiile in contradictoriu pot fi utile si pot aduce rezultate bune si pentru unii si pentru altii.
Acestea fiind scrise, imi exprim si eu opinia:
- personal "blocurile" = cladirile cu P+mai mult de 1 etaj ma deranjeaza in conditiile in care apar INTRE CASE, in zone care pina la aparitia acestor blocuri au fost EXCLUSIV REZIDENTIALE, zone in care pina acum circa 2 ani ni se permitea sa ridicam maxim P+1E+M/ER.
- personal am facut eforturi (fizice, financiare, si de tot felul) pentru a nu mai locui intr-un bloc si nici in vecinatatea unui bloc si acum chiar nu inteleg de ce se permite si de ce se construiesc BLOCURI PRINTRE CASE, era mult mai bine inainte, era mult mai logic, mai coerent, mai european, mai de bun simt - ma refer la perioada cind era delimitata zona exclusiv rezidentiala/cartierul de case de zona de blocuri/zonele cu cladiri multifamiliale/constructii colective/oricum altfel s-ar numi,
- nu imi convine ca atunci cind vin acasa, la casa si curtea mea sa nu am acces in curte din cauza unui numar prea mare de vecini (daca pe strada mea sau in cartierul meu ar fi doar case, ar fi cite 1 sau 2 masini la fiecare casa, ori daca e bloc cu zeci de apartamente, atunci si locurile de parcare vor fi "zeci"),
- nu imi convine sa locuiesc la casa si sa "imi pilpiie becul" caci in loc de "x" case cu "x" familii pe "x" terenuri acum louiesc "x inmultit cu citeva zeci de familii" (care consuma "x inmultit cu citeva zeci de becuri/frigidere/etc),
- nu imi convine sa nu mai am "loc" la contorul de curent electric din zona, la telefonie, la tot felul de alte accesorii/utilitati/etc, din cauza ca suntem mai multi decit s-a prevazut pentru strada sau cartierul "Z",
- nu imi convine ca se foloseste prea des termenul de DENSIFICARE in interiorul cartierelor exclusiv cu case (fie cu case vechi, fie cu case in constructie), sa se densifice orasul in cartierele marginase sau in cartierele unde vor fi exclusiv blocuri si nu "DENSIFICARE CU BLOCURI PRINTRE CASE",
- cred ca am epuizat ce doream sa exprim in nume personal, ca facind parte din "cealalta tabara".

Astept si parerea "colegilor de tabara", caci s-ar putea sa mai adauge nemultumiri,
dar de asemenea astept si parerea "Arhitect"ului cu privire la toate cele enumerate mai sus.
Consider ca am folosit un limbaj cuviincios si permis pe forum, deci astept sa folosim cu totii in continuare acelasi limbaj, chiar daca vor fi si contradictii in opinii.

clara

Data de înscriere : 03/03/2008

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Dum Mai 18, 2008 8:26 pm

Bina ati venit pe forumul nostru, domnule arhitect; va multumesc pentru ca v-ati inscris si doriti sa va exprimati opiniile, ma simt mandra ca problemele noastre au atras atentia si arhitectilor. Mai intai, de ce considerati ca suntem in tabere adverse? Cred ca bransa arhitectilor, o elita intelectuala, ar trebui sa fie prima care sa lupte pentru un concept de dezvoltare arhitecturala in acord cu legislatia si mai ales cu normele europene; pentru frumos; pentru densificare controlata.
Va rog sa intelegeti ca noi ne-am cumparat/construit/renovat casele in zonele prevazute in PUG/RLU ca zone de case pentru una-doua familii, deci mi se pare corect sa se respecte conditiile initiale sau macar sa fie luate in considerare opiniile, propunerile proprietarilor de case, nu numai ale dezvoltatorilor imobiliari, care apropro, nu au participat la nici o dezbatere publica pe tema blocurilor intre case.
In aceste zone de case, mai nou, patrund intrusi, adica blocuri cu P+2E+M si apartamente pentru 10-20 de familii. Daca aceste blocuri sunt facute prin PUZ si s-a respectat in totalitate procedura de informare, consultare a populatiei prin dezbatere publica, daca s-a tinut cont in mod real de propunerile, observatiile prezentate la aceste dezbateri, atunci nu pot decat sa spun ca s-a respectat legislatia in vigoare, asa deficitara cum este ea, pentru ca eu cred ca PUZ ar trebui sa elaboreze doar autoritatile publice, pentru proiecte de interes public (scoli, spitale, etc.) sau macar conditiile de elaborare PUZ sa fie mult mai restrictive.
In ceea ce priveste "retetele" de blocuri, prin re-apartamentare sau cu proiect de bloc pe autorizatie de casa, sunt categoric nelegale si trebuie doar sa se aplice legislatia pe care o avem.
Nelegale mi se par insa si HCL-urile care modifica, in conditii nelegale, PUG-RLU; nu mai repet argumentele mele din subiectul "realitatea legislativa", raspuns. O vecinatate de bloc in zona de case este totdeauna agresiva; parcelele nu sunt prea mari, aceste blocuri ti se uita peste gard; in cazul unei cunostiinte, locatarii din bloc isi arunca tigarile in curtea ei, la fel si ambalajele de dulciuri, de ce sa se mai oboseasca sa le duca in casa? A avut musafiri si nu au putut manca afara, in curte, pentru ca de la balcoane se uitau in farfuriile lor; toate conversatiile din curte se aud la bloc; toate conversatiile, dar si muzica din bloc, cu geamul deschis, se aud in curte. O locatara din bloc si-a spalat covorul si l-a pus pe gard, sa se scurga pe florile vecinei. Si cate si mai cate! Aceasta nu este o vecinatate agresiva? Cu un vecin pe o latura ajungi repede la o intelegere, la un respect reciproc, ceea ce in cazul blocului mentionat acum, nu se intampla nicidecum.
Din punct de vedere arhitectural, cum arata un bloc S/D+P+2E+M intre case de regula, P+1? Scuzati, ca magarul intre oi; cand parcelele pe care se construiesc blocurile sunt la intamplare, dupa cum se gasesc la vanzare, despre ce unitate arhitecturala, dezvoltare armonioasa mai poate fi vorba? Cum se ia in considerare influenta aceastei densificari categoric necontrolte asupra infrastructurii zonelor de case? Nicidecum, acesta este tristul adevar.
Stiti ca alte orase, Clujul de exemplu, a avut o HCL pentru locuinte colective in zone de case, dar cu P+2E si 6 apartamente? Numarul de apartamente a fost redus de la 6 la 3, intr-o prima faza, ca apoi sa apara o HCL care interzice construirea de locuinte colective in zone de case, pana la elaborarea noului PUG. Ce credeti, Arhitectul sef si Primaria municipiului Cluj sunt mai "slabe" ca la Timisoara?
Haideti, domnule arhitect, dicolo de necesitatile vietii de zi cu zi, sa facem ceva constructiv pentru orasul nostru, ceva frumos; ceva in sensul dezvoltarii durabile; actualul Arhitect Sef va ramane in memoria timisorenilor drept arhitectul care a stricat orasul; oare dumneavoastra, ceilalti arhitecti, Ordinul arhitectilor, nu puteti face nimic pentru oras, pentru o arhitectura adevarata?

Admin
Admin

Data de înscriere : 18/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  mudmen1 la data de Lun Mai 19, 2008 8:55 am

cred ca din cate tari am vazut la viata mea nicaieri nu am intalnit in zonele de case blocuri. aceste aberatii arhitectonice se intalnesc doar in romania unde toti sunt interesati doar de bani.
imi pare rau sa zic dar arhitectii nu se preocupa deloc de cum arata si ce se construieste prin oras, daca ies bani foarte bine, la ce dau nastere nu prea se gandesc. si oricum ei reprezinta interesele dezvoltatorilo imibiliari, a recunoscut-o si user-ul "arhitect", noi facem parte din tabere adverse.

mudmen1

Data de înscriere : 21/02/2008

Sus In jos

Mesaj  mudmen1 la data de Lun Mai 19, 2008 9:00 am

arhitect a scris:Buna ziua.In caliate de arhitect m-am inregistrat pe forum-ul dvs pentru a intra in dialog cu "cealalta parte a baricadei".
Va rog sa intelegeti motivul pentru care trebuie sa imi pastrez anonimatul,dar consider ca un dialog intre "tabere" poate fi fructuos.
Doresc sa inteleg daca "asaltul", la care faceti referire vizeaza toate "blocurile" P+2+M/Er sau doar unele dintre ele prost concepute sau agresive fata de vecinatati.

ar trebui sa faceti o vizita pe teren sa vedeti cum arata un bloc intre case, si aici ma refer la orice bloc intre case.
e ceva monstuos, sper ca intr-o zi sa aveti o casa si sa aveti un bloc pe langa,poate o sa intelegeti mai bine cum sta treaba.

mudmen1

Data de înscriere : 21/02/2008

Sus In jos

Mesaj  clara la data de Lun Mai 19, 2008 9:17 am

Asa e: veniti in Zona Blascovici - terenurile date "Veteranilor", veti vedea cu usurinta la ce ma refer cind spun "blocuri intre case", sunt vreo 5 blocuri (unul e cu autorizatie de casa "bifamiliala" si acum are 8 apartamente, unul nu apare cu nici o autorizatie, cu nimic scris pe nici o tabla si are deja P+3E+M si alte 3 blocuri de care nu stiu mare lucru). Daca mi se permite sau ajuta la ceva, pot sa dau si "adresa" acestor blocuri. Doamna Militaru, daca va sau ne ajuta, pot sa va dau mai multe informatii (pe email sau aici).

Am fost in Europa si nu am vazut cartier "mixt" in care sa fie si case si blocuri, e un nivel cam uniform peste tot: Ungaria, Germania, Austria, Belgia... daca o strada e cu blocuri, apoi toata strada e cu blocuri, dar daca e o zona strict de case, nu apare nici un bloc intre case, "ca magarul intre oi", cum bine zicea dna Militaru.
Eu cred ca tindem spre o normalitate, ca cea vazuta in Ungaria, Germania, Austria, Belgia, etc si nu spre o "normalitate romaneasca" ce pare ca ne deranjeaza pe tot mai multi.

clara

Sus In jos

Mesaj  clara la data de Lun Mai 19, 2008 9:18 am

Nu stiu sa postez aici poze, dar daca ma ajutati, promit ca voi poza "blocurile dintre case", mai ales cele din Blascovici - Veterani, si le postez si aici.... daca am acordul doamnei Militaru, ca admin al acestui forum.

clara

Sus In jos

Mesaj  Admin la data de Lun Mai 19, 2008 4:19 pm

Acord pentru poze si alte atasamente, desigur aveti; eu nu stiu sa postez foto si atasamente, dar cine stie, sa ne ajute.

Admin
Admin

Data de înscriere : 18/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum