Despre HCL 300

In jos

Despre HCL 300

Mesaj  Admin la data de Sam Iun 28, 2008 10:44 pm

In 14.05 am sesizat CLT asupra nelegalitatii HCL 300 si asupra modului ei de adoptare; am primit raspuns, semnat de Ciurariu si Borza (de ce de ei, daca eu o adresasem CLT?) cum ca totul a fost legal!
Prefectul a promis ca va ataca si HCL 300 in contencios (ceea ce va duce la suspendarea ei, pana la pronuntarea sentintei), deoarece incalca acelesi legi ca si HCL 140; intre timp, am facut memorii la guvern si presedintie, privind aceasta HCL 300 si modul ei de adoptare; am depus o sesizare si la OPC; mi-a venit deja raspuns, ca sesizarea mea nu este de competenta lor, dar au inaintat-o Parchetului si Prefecturii.

Intre timp, PUD si PUZ cu zecile, fara evaluare de mediu si cu incalcarea altor legi.
Sper sa apara cat mai curand L350/2001 modificata, adica cu posibilitati mult mai restrictive de derogari.

Intr-adevar, au inceput sa apara CU pe HCL 300, am gasit doua:
3969/13.06.2008 S.C. NEXEMA CONSTRUCT S.R.L. CONSTRUCTORILOR obtinerea AC - Lucrari de tip a) - Constr. pt.locuinte - Construire locuinte colective conf. HCL 300/2008 sau construire locuinte colective, dupa aprobare PUD prin HCL.
4316/26.06.2008 NICOLIN BORIVOI ION ROATA nr.41 obtinere A.C. - lucrari de tip a) - C-tii pt. locuinte - Construire locuinte colective conf. HCL 300/2008 si lucrari de tip d) - Imprejmuire parcela.
Eu in locul lor nu as avea curaj sa incep o constructie pe HCL 300.

Mai grav insa din partea Directiei de urbanism este ca da AC de locuinte colective cu 8 apartamente, fara sa precizeze in conformitate cu ce, la adrese la care exista CU in conf. cu HCL 140; cele care mi-au fost semnalate, le-am adus la cunostinta Prefecturii, Corpul de Control.

Admin
Admin

Data de înscriere : 18/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum