Am invins si HCL 300!

In jos

Am invins si HCL 300!

Mesaj  Admin la data de Mier Apr 15, 2009 6:48 pm

Astazi s-a pronuntat sentinta in procesul intentat de APZR si Prefect contra CLT, pentru anulare act administrativ HCL 300/2008; pe scurt, aceasta HCL 300 este "sora mai tanara" a HCL 140/2007; prin ambele, CLT aproba construirea de blocuri intre case, fara consultarea vecinilor. Cred ca CLT va face recurs, dar de asemenea cred ca se va mentine sentinta, nu numai pentru ca HCL 300/2008 este nelegala, dar si pentru ca a fost adoptata cat se poate de nelegal!
De pe site tribunal:
Soluție Detalii
11/02/2009 pentru studiul intampinarii Amânat
11/03/2009 Dispune conexarea dosarului nr 9724/30/2008 la prezentul dosar, repartizat la completul CM1CA conform PV din 26.02.2009 Amânat
14/01/2009 pentru depunerea intampinarii Amânat
14/04/2009 Admite acțiunea din dosarul 8405/30/2008, precum și din dosarele conexate la acesta. Soluționare

Iata deci ca atunci cand suntem multi, uniti, avem dreptate si suntem sprijiniti de mass-media, reusim!
Ce am obtinut pana acum:
1. Anularea HCL 140/2007
2. Anularea HCL 300/2008
3. Directia de Urbanism emite autorizatii de construire pentru case cu precizarea "cel mult doua apartamente", adica se respecta Regulamentul Local de Urbanism si nu mai sunt posibile interpretari prin care se construiesc blocuri de 15 apartamente pe autorizatie de casa
4. APZR a contribuit activ la modificarea legii 350/2001, a amenajarii teritoriului si urbanismului
5. APZR a sprijinit cu consultanta pe foarte multi proprietari de case, amenintati de construirea unor blocuri "la gardul" lor.
As vrea sa precizez, pentru cei care nu cunosc in detaliu problemele noastre, ca APZR nu se opune dezvoltarii si densificarii orasului, dimpotriva; dorim insa ca aceasta dezvoltare sa fie una coerenta, durabila, cu respectarea legislatiei in vigoare; mai dorim ca sa nu se strice ceea ce este bine facut si sa ne fie respectate proprietatile.

In continuare, trebuie sa fim atenti la PUZ-uri, pentru ca asa cum am mai scris pe forum, Directia de Urbanism continua nelegalitatile, prin interpretari originale a le legii.

Admin
Admin

Data de înscriere : 18/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum