In sfarsit, actul normativ mult asteptat?

In jos

In sfarsit, actul normativ mult asteptat?

Mesaj  Admin la data de Lun Dec 20, 2010 11:45 am

Pe site cotidianul din 19 dec 2010 am gasit urmatorul articol:
"Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului a aprobat o metodologie privind urbanismul, prin care este cerută părerea populației înainte de începerea de noi construcții, a declarat, duminică, ministrul de resort, Elena Udrea.

„Această metodologie a fost aprobată în cadrul ministerului și va fi publicată în perioada următoare în Monitorul Oficial. Pentru a fi pusă în practică de administrația publică trebuie ca și oamenii să înțeleagă că trebuie să fie consultați, pentru a nu se mai ajunge la abuzuri. Îți dai seama peste noapte că te-ai trezit cu un bloc opt etaje lângă casa ta și deja nu mai poți să faci nimic. Prin această metodologie cei care construiesc vor fi limitați de opinia societății civile. Am verificat chiar eu punctual astfel de șantiere aflate în construcții și am constatat că multe dintre ele aveau aviz favorabil. În acest moment legislația este absurdă, haotică. După adoptarea acestei metodologii vor fi și mulți împotriva. În ultimii 20 de ani s-a construit în special pe baza argumentelor economice, care au depășit argumentele interesului public. Dacă societatea civilă nu se face auzită, noi suntem neputincioși", a explicat Elena Udrea, menționând că sunt și multe cazuri de încălcare a legislației."

Pe site minister nu am gasit nici un proiect de lege, nici o metodologie.
Stie cineva mai mult? Va rog sa postati daca aveti informatii suplimentare.
Altfel, va doresc Sarbatori Fericite si multa sanatate!

Admin
Admin

Data de înscriere : 18/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

bine v-am gasit !

Mesaj  anubis la data de Sam Ian 15, 2011 6:59 am

Poate va ajut cu niste link-uri:

CONSULTARE PUBLICA de pe site-ul ministrului dezvoltarii

PROIECT DE LEGE privind masuri de crestere a calitatii arhitectural-ambientale a constructiilor.

DEZBATEREA PUBLICA din 19.12.2010.

anubis

Data de înscriere : 20/02/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Multumesc, utile!

Mesaj  Admin la data de Dum Ian 16, 2011 10:30 pm

Pe site minister scrie ca a fost deja aprobata metodologia de consultare a populatiei, pentru planurile de urbanism, dar nu o am gasit-o.
Ar fi foarte util sa fie postat un link la aceasta metodologie, sa stim si noi ce putem face, in perspectiva aparitiei noului PUG dar si pentru PUZ-uri.

Admin
Admin

Data de înscriere : 18/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

???

Mesaj  anubis la data de Lun Aug 15, 2011 2:08 pm

lol!

anubis

Data de înscriere : 20/02/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: In sfarsit, actul normativ mult asteptat?

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum