APZR
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

In sfarsit se face Asociatia!

3 participan?i

In jos

In sfarsit se face Asociatia! Empty In sfarsit se face Asociatia!

Mesaj  Admin Mar Apr 08, 2008 5:35 pm

Doamna Dabagh mi-a comunicat ca foarte-foarte curand reuseste sa ia forma legala asociatia noastra; pentru aceasta, membrii constitutivi sa comunice pe forum, pe e-mail: rmilitaru@k.ro, rmilitaru@mec.upt.ro (pe amandoua adresele mai bine) numele lor, adresa, CNP.
Taxa de inscriere depinde de numarul membrilor fondatori: cu cat mai multi, cu atat mai mica, pentru ca sunt taxe notariale si alte taxe care trebuie achitate.
In momentul in care avem deja un numar de inscrisi, vom comunica valoarea taxei; daca cineva doreste sa devina membru dar nu poate achita momentan taxa, eu zic ca se poate inscrie si achita mai tarziu; oricum asociatia va avea comisie de cenzori care va raporta cheltuielile, etc.
Va rog sa anuntati potentialii doritori, ca desigur nu toata lumea intra toata ziua pe forum.
Obiectivul central al APZR ar fi acela de a ne apara interesele si trebuie din nou sa o facem: se pregateste o alta HCL referitoare la locuinte colective in zone de case unifamiliale, dar din nou se exlcude cu putere acordul vecinilor; or, asta desigur nu o putem accepta dupa atata implicare.
Pun mai jos obiectivele APZR, cu rugamintea sa va dati cu parerea, sa faceti propuneri:
Obiective APZR:

-participarea, ca asociatie, la dezbaterile asupra noului PUG, pe care Primaria Timisoara doreste sa-l elaboreze pana in 2009-2010; este foarte important ca opiniile, propunerile, interesele tuturor locuitorilor orasului nostru sa fie luate in considerare la elaborarea noului PUG;
-participarea, ca asociatie, la dezbaterile publice ale PUZ-PUD care pot afecta interesele membrilor asociatiei;
participarea, ca asociatie, la dezbaterea publica a proiectelor de hotarare ale CLT, proiecte cu impact asupra calitatii vietii proprietarilor din zone rezidentiale;
-sprijinirea membrilor asociatiei si nu numai in apararea intereselor lor si a calitatii vietii in zonele de locuire, prin consultanta, reprezentare, etc. in fata autoritatilor locale;
-promovarea unei dezvoltari urbane durabile, promovarea directivelor europene in materie de urbanism si constructii; trebuie armonizate interesele tuturor locuitorilor orasului, inclusiv interesele economice, privind densificarea controlata a orasului dar cu pastrarea specificului si calitatii locuirii in zonele de case familiale, -dezvoltarea infrastructurii, militarea pentru o arhitectura unitara a cartierelor de locuit;
-promovarea respectului reciproc fata de vecinul de strada, de cartier;
-accederea la proiecte legate de dezvoltarea spiritului comunitar al membrilor asociatiei, instruirea lor privind prevederile legale in domeniile de interes pentru asociatie, dezvoltarea comunicarii cu institutiile descentralizate ale statului;
-initiative legislative, colaborarea cu autoritatile locale si centrale legat de elaborarea unor acte normative de interes pentru proprietarii din zone rezidentiale;
-colaborarea cu autoritatile locale si cu societatile furnizoare de servicii (energie lelectrica, gaz, apa, canal si mai ales drumuri) privind sprijinirea imbunatatirii infrastructurii si dezvoltarii utilitatilor;
-colaborarea cu alte asociatii, ong-uri, sprijinul reciproc in proiecte de interes comun.

Admin
Admin

Mesaje : 163
Data de înscriere : 18/02/2008

https://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

In sfarsit se face Asociatia! Empty Re: In sfarsit se face Asociatia!

Mesaj  anubis Mar Apr 29, 2008 8:15 pm

...foarte curand reuseste sa ia forma legala asociatia noastra
Urgentati demersurile caci cu fiecare secunda care trece veti avea tot mai multe bete in roata. Deja elanul s-a mai domolit, iar numarul celor interesati de subiect devine tot mai mic. Vezi participarea Dvs la ultima sedinta ordinara de la primarie...

anubis

Mesaje : 50
Data de înscriere : 20/02/2008

Sus In jos

In sfarsit se face Asociatia! Empty Re: In sfarsit se face Asociatia!

Mesaj  clara Mier Apr 30, 2008 11:42 am

Nu e nimic relevant, acolo au fost multi SI DIN ZONA BLASCOVICI, dar nu au fost lasati sa "ia cuvintul", au zis ca daca au aceleasi subiecte de spus, aceleasi opinii... nu mai e necesar sa ia cuvintul.
Si noi am fost la dezbatere publica pentru PUDuri in zona noastra, am zis ca nu ne asculta nimeni, ce am obtinut? aminare, dar nu prea e suficient...

clara

Mesaje : 92
Data de înscriere : 03/03/2008

Sus In jos

In sfarsit se face Asociatia! Empty Re: In sfarsit se face Asociatia!

Mesaj  Admin Mier Apr 30, 2008 12:13 pm

Cred ca a fost o greseala de tactica din partea noastra, deci cred ca ar fi bine sa convenim ca la viitoarele sedinte ale CLT si dezbateri publice la care participam, chiar daca nu suntem toti lasati sa ne spunem cuvantul, macar sa ne ridicam in picioare sa se vada ca suntem multi.
Taximetristii au venit masiv cand s-au discutat problemele lor, au si vociferat, asa au obtinut ce au vrut; daca numai asa se poate, de ce nu i-am lua de exemplu?
Oricum, daca nu eram multi si daca nu am fi beneficiat de sustinerea mass-media, nimeni nu ne-ar fi bagat de seama.

Admin
Admin

Mesaje : 163
Data de înscriere : 18/02/2008

https://apzr.forumgratuit.ro

Sus In jos

In sfarsit se face Asociatia! Empty Re: In sfarsit se face Asociatia!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum